Moji podaci

Svako korištenje portala Hrvatska kulturna baština podliježe niže navedenim uvjetima.

Autorska i srodna prava

Sva prava nad svim objavljenim sadržajima na portalu „Hrvatska kulturna baština“, koji uključuju, no nisu ograničeni na slike, tekstove i softver, pridržava Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07), kao vlastita intelektualna tvorevina, zaštićena je i baza podataka s obzirom na izbor i raspored sadržaja na portalu.

Uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštivanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.
Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.
Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.


Točnost i pouzdanost podataka

Ministarstvo kulture i medija će uložiti razuman napor kako bi se na navedenom portalu našli provjereni i točni podaci, ali ne može biti odgovorno za njihovu točnost i potpunost. Svi korisnici koji pristupaju portalu „Hrvatska kulturna baština“ koriste njegov sadržaj na vlastitu odgovornost. Ministarstvo kulture i medija neće biti odgovorno ni za kakve izravne, slučajne, posljedične, neizravne ili kaznene štete koje su nastale iz pristupa, korištenja ili nemogućnosti korištenja portala eKultura ili zbog bilo koje greške ili nepotpunosti u njenom sadržaju.
Ovaj portal sadrži informacije treće strane i veze do drugih mrežnih stranica nad kojima Ministarstvo kulture i medija nema kontrolu. Ministarstvo kulture i medija nije odgovorno za točnost ili bilo koji drugi aspekt takvih informacija i ne preuzima nikakvu odgovornost za takve informacije. Ministarstvo kulture i medija zadržava pravo izmjene sadržaja ovog portala na bilo koji način, u bilo kojem trenutku i iz bilo kojeg razloga i neće biti odgovorno ni za kakve moguće posljedice proizašle iz takvih promjena.

Zaštita privatnosti

Ministarstvo kulture i medija poštuje privatnost posjetitelja portala eKultura i prikupljat će samo osobne podatke kao što su ime, adresa, telefonski broj ili e-mail adresa korisnika kada ih oni dobrovoljno dostave. Ti podaci bit će korišteni isključivo kako bi se udovoljilo pojedinačnim zahtjevima za informacijama te kako bi se na temelju njih, boljim razumijevanjem potreba korisnika, unaprijedili sadržaji i usluge portala eKultura. Ti podaci neće biti prodavani niti korišteni, niti će biti prenošeni trećoj strani bez pristanka korisnika. Svaka promjena u politici privatnosti bit će objavljena na ovom portalu.

Zatvori
API: uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštovanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.

Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.

Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.

Zatvori
Pretražite portal
3D modeli fosila iz fundusa Muzeja Brodskog Posavlja na portalu eKultura

3D modeli fosila iz fundusa Muzeja Brodskog Posavlja na portalu eKultura

Podijelite na

FacebookLinkedInTwitterWhatsAppEmail

Vrijedna geološko-paleontološka građa Muzeja Brodskog Posavlja, točnije rijedak i značajan nalaz lubanje sa kljovama stepskog mamuta (Mammuthus trogontherii, POHLIG 1885) dostupan je u 3D obliku na portalu eKultura.

Geološko-paleontološka zbirka temeljna je zbirka Prirodoslovnog odjela Muzeja Brodskog Posavlja. Sadrži raznorodni fosilni materijal, uzorke stijena s područja brodskog Posavlja te drugih krajeva Hrvatske i inozemstva. Najzastupljeniji su fosilni ostaci mekušaca (školjkaša i puževa) iz geološkog razdoblja miocen, vremena kad je na našim prostorima egzistiralo tzv. Panonsko more. Geološko razdoblje pliocen zastupljeno je s nekoliko stotina slatkovodnih puževa i školjkaša, a razdoblje kvartara fosilnim ostacima ledenodobnih sisavaca poput stepskog i vunastog mamuta, stepskog bizona, pragoveda, vunastog nosoroga, golemog jelena, losa i drugih.

Najznačajniji i jedan od najprepoznatljivijih predmeta iz fundusa Muzeja je lubanja s kljovama stepskog mamuta (Mammuthus trogontherii, POHLIG 1885), koja se u 3D obliku može pogledati ovdje.

3D model fosila

Lubanja s kljovama stepskog mamuta pronađena je u kanalu Glogovica, u Slavonskom Brodu 1957. godine i do danas predstavlja najcjelovitiji nalaz mamuta u Hrvatskoj. Tijekom posljednjih šest desetljeća na lubanji i kljovama u više navrata vršeni su postupci preparacije i restauracije, a 2021. godine na uzorku cakline lijevog kutnjaka primjenom U/Th metode izvršeno je datiranje nalaza koje je pokazalo starost od  96 100 +/- 4 500 godina.

Analiza snimljenih profila na mjestu nalaza pokazala je da je lubanja ležala na rubu nekadašnje močvare s nagnutom obalom i da je vjerojatno gravitacijom skliznula od ostatka skeleta. Zbog izvrsne očuvanosti iznimno fragilnih kosti, zaključeno je da nije pretaložena te postoji velika vjerojatnost da se ostatak skeleta nalazi dislociran horizontalno u istom sloju.

U tijeku je postupak izrade replike metodom 3D ispisa, a originalni nalaz lubanje stepskog mamuta izložen je u Muzeju Brodskog Posavlja, na izložbi otvorenoj povodom obilježavanja 90. obljetnice osnutka Muzeja koja će biti aktualna do kraja 2025. godine.

Projekt 3D skeniranja i izrade replike lubanje s kljovama stepskog mamuta realiziran je uz potporu Ministarstva kulture i medija.