Moji podaci

Svako korištenje portala Hrvatska kulturna baština podliježe niže navedenim uvjetima.

Autorska i srodna prava

Sva prava nad svim objavljenim sadržajima na portalu „Hrvatska kulturna baština“, koji uključuju, no nisu ograničeni na slike, tekstove i softver, pridržava Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07), kao vlastita intelektualna tvorevina, zaštićena je i baza podataka s obzirom na izbor i raspored sadržaja na portalu.

Uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštivanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.
Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.
Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.


Točnost i pouzdanost podataka

Ministarstvo kulture i medija će uložiti razuman napor kako bi se na navedenom portalu našli provjereni i točni podaci, ali ne može biti odgovorno za njihovu točnost i potpunost. Svi korisnici koji pristupaju portalu „Hrvatska kulturna baština“ koriste njegov sadržaj na vlastitu odgovornost. Ministarstvo kulture i medija neće biti odgovorno ni za kakve izravne, slučajne, posljedične, neizravne ili kaznene štete koje su nastale iz pristupa, korištenja ili nemogućnosti korištenja portala eKultura ili zbog bilo koje greške ili nepotpunosti u njenom sadržaju.
Ovaj portal sadrži informacije treće strane i veze do drugih mrežnih stranica nad kojima Ministarstvo kulture i medija nema kontrolu. Ministarstvo kulture i medija nije odgovorno za točnost ili bilo koji drugi aspekt takvih informacija i ne preuzima nikakvu odgovornost za takve informacije. Ministarstvo kulture i medija zadržava pravo izmjene sadržaja ovog portala na bilo koji način, u bilo kojem trenutku i iz bilo kojeg razloga i neće biti odgovorno ni za kakve moguće posljedice proizašle iz takvih promjena.

Zaštita privatnosti

Ministarstvo kulture i medija poštuje privatnost posjetitelja portala eKultura i prikupljat će samo osobne podatke kao što su ime, adresa, telefonski broj ili e-mail adresa korisnika kada ih oni dobrovoljno dostave. Ti podaci bit će korišteni isključivo kako bi se udovoljilo pojedinačnim zahtjevima za informacijama te kako bi se na temelju njih, boljim razumijevanjem potreba korisnika, unaprijedili sadržaji i usluge portala eKultura. Ti podaci neće biti prodavani niti korišteni, niti će biti prenošeni trećoj strani bez pristanka korisnika. Svaka promjena u politici privatnosti bit će objavljena na ovom portalu.

Zatvori
API: uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštovanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.

Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.

Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.

Zatvori
Pretražite portal

Natječaj za uređenje Trga kralja Tomislava

Trg kralja Franje Josipa (danas Trg kralja Tomislava) početkom 20. stoljeća

Tijekom 1901. godine graditeljsko poduzeće Grahor i sinovi podnijelo je predstojniku Gradskoga građevnog ureda Milanu Lenuciju prijedlog za uređenje Trga Franje Josipa (danas Trg kralja Tomislava). Grahorovo je poduzeće za izradu projekta uređenja trga tijekom 1903. godine angažiralo Viktora Kovačića, koji je izradio nekoliko prijedloga. No, zagrebački gradonačelnik Milan Amruš predložio je raspisivanje natječaja, da bi tijekom 1904. godine Gradski građevni ured uzeo na razmatranje Kovačićev prijedlog uređenja predloživši ga za izvedbu. Vrlo brzo je došlo do novog obrata te je odlučeno da se ipak ide u raspis natječaja.

Studija uređenja Trga kralja Tomislava “Stube naprama državnom kolodvoru”, 1903. – 1904., Ministarstvo kulture i medija RH

Natječaj za uređenje Trga kralja Franje Josipa raspisan je 21. listopada 1904., s rokom za predaju radova do travnja 1905. godine. No, zbog smrti biskupa Josipa Jurja Strossmayera rad natječajne porote odgađa se do 9. lipnja. Na natječaj su pristigle četiri osnove: dvije od Viktora Kovačića (motto: „Vir I Vir II“ i „Kocka“), te po jedna od arhitekta Stjepana Podhorskog (motto: „April 1“) i cijenjenog učitelja crtanja iz Obrtne škole Marka Peroša (motto: „Tko zna bolje, rodilo mu polje“). Kako je natječajni program bio loše pripremljen, Kovačić i Podhorsky pokrenuli su „akciju koja je imala biti stvorena da se k natječaju ne pristupi“ te da se već prijavljene natječajne osnove povuku. No, „akcija“ nije bila dobro pripremljena i stvari počinju izmicati kontroli. U skladu s dogovorom, Podhorsky je odmah po zaključenju natječaja povukao svoj rad, no ne i Kovačić koji, želeći se dokopati posla, odustaje od dogovora i nastavlja s natjecanjem.

Studija uređenja Trga kralja Tomislava, 1904., Ministarstvo kulture i medija RH

Ocjenjivački sud donosi odluku kojom se Kovačićev rad pod mottom: „Vir I.“ i „Vir II.“ nagrađuje prvom nagradom. Druga nagrada dodijeljena je Perošu, i na kraju treća nagrada dodijeljena je opet Kovačiću za rad pod mottom „Kocka“. No, niti jednu od nagrađenih osnova ocjenjivački sud nije preporučio za izvedbu.

Studija uređenja Trga kralja Tomislava, 1904., Ministarstvo kulture i medija RH