Moji podaci

Svako korištenje portala Hrvatska kulturna baština podliježe niže navedenim uvjetima.

Autorska i srodna prava

Sva prava nad svim objavljenim sadržajima na portalu „Hrvatska kulturna baština“, koji uključuju, no nisu ograničeni na slike, tekstove i softver, pridržava Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07), kao vlastita intelektualna tvorevina, zaštićena je i baza podataka s obzirom na izbor i raspored sadržaja na portalu.

Uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštivanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.
Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.
Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.


Točnost i pouzdanost podataka

Ministarstvo kulture i medija će uložiti razuman napor kako bi se na navedenom portalu našli provjereni i točni podaci, ali ne može biti odgovorno za njihovu točnost i potpunost. Svi korisnici koji pristupaju portalu „Hrvatska kulturna baština“ koriste njegov sadržaj na vlastitu odgovornost. Ministarstvo kulture i medija neće biti odgovorno ni za kakve izravne, slučajne, posljedične, neizravne ili kaznene štete koje su nastale iz pristupa, korištenja ili nemogućnosti korištenja portala eKultura ili zbog bilo koje greške ili nepotpunosti u njenom sadržaju.
Ovaj portal sadrži informacije treće strane i veze do drugih mrežnih stranica nad kojima Ministarstvo kulture i medija nema kontrolu. Ministarstvo kulture i medija nije odgovorno za točnost ili bilo koji drugi aspekt takvih informacija i ne preuzima nikakvu odgovornost za takve informacije. Ministarstvo kulture i medija zadržava pravo izmjene sadržaja ovog portala na bilo koji način, u bilo kojem trenutku i iz bilo kojeg razloga i neće biti odgovorno ni za kakve moguće posljedice proizašle iz takvih promjena.

Zaštita privatnosti

Ministarstvo kulture i medija poštuje privatnost posjetitelja portala eKultura i prikupljat će samo osobne podatke kao što su ime, adresa, telefonski broj ili e-mail adresa korisnika kada ih oni dobrovoljno dostave. Ti podaci bit će korišteni isključivo kako bi se udovoljilo pojedinačnim zahtjevima za informacijama te kako bi se na temelju njih, boljim razumijevanjem potreba korisnika, unaprijedili sadržaji i usluge portala eKultura. Ti podaci neće biti prodavani niti korišteni, niti će biti prenošeni trećoj strani bez pristanka korisnika. Svaka promjena u politici privatnosti bit će objavljena na ovom portalu.

Zatvori
API: uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštovanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.

Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.

Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.

Zatvori
Pretražite portal

Životopis

Don Krsto Stošić rođen je 16. srpnja 1884. godine u šibenskom Varošu. Otac mu je Paško zvan Andrijaš, ugledan šibenski težak, a majka Vica, rođena Piližota Konjevoda, kućanica i izrađivačica muških narodnih odjela. Osnovnu je školu završio u Šibeniku, prva dva razreda gimnazije u Sinju, a ostalih šest u Zadru gdje je maturirao i završio bogoslovni studij. Za svećenika je zaređen 28. ožujka 1909. godine. Od tada počinje njegovo pastoralno i katehetsko djelovanje, bavljenje raznovrsnim društvenim i kulturnim aktivnostima, istraživačkim i publicističkim radom.

Tijekom svećeničkog djelovanja obavljao je brojne crkvene službe, a istovremeno je radio kao vjeroučitelj. Bio je župski upravitelj u Betini (1909. – 1910.), koralni vikar i župski pomoćnik u Župi sv. Jakova (1910. – 1915.), aktuar biskupske kurije (1910. – 1913.), kapelan crkve Sv. Duha u Šibeniku (1910. – 1912.) i crkve sv. Luce (1910. – 1917.), biskupski kancelar i tajnik (1913. – 1914. i 1919. – 1921.), orguljar u katedrali u dva navrata, član odbora za dijecezanske đake (1912. – 1921.), propovjednik u katedrali (1911. – 1915.), delegat biskupije za karitativni tečaj u Beču (16. – 25. rujna 1918.), član odbora za gradnju sjemeništa u Šibeniku i garant kod banke (1927.), upravitelj svetišta Gospe Vrpoljačke (1928. – 1932.), tajnik svećeničke uzajamnosti.

Uz obveze koje mu je nosio svećenički poziv Stošić je bio angažiran u društvenom životu grada, a osobit interes imao je za kulturnu i povijesnu baštinu Šibenika i okolice. Zabilježeno je da je bio učitelj pjevanja, prirodopisa i kaligrafije na građanskoj školi (1921. – 1922.), član Crvenog križa, tajnik Filharmoničkog društva, pročelnik dramskog kluba Hrvatskog narodnog saveza (1923. – 1924.), inicijator studije i postavljanja ploča s nazivima ulica u Šibeniku (1924. – 1925.), član Povjerenstva šibenske općine (1924.), povjerenik za Šibenik i okolicu Konzervatorskog ureda u Splitu (1925.), vodič po Šibeniku i okolici, tajnik Društva za poljepšavanje okolice „Šubićevac“ (1925. – 1933.), član uprave Gradske štedionice (1929. – 1933.), inicijator proslave i programa 500. obljetnice šibenske katedrale (1931.), član Kola hrvatskih književnika u Zagrebu (1929.), povjerenik Galerije umjetnina Primorske banovine u Splitu (1932.) te član utemeljitelj „Braće hrvatskog zmaja“ s naslovom Zmaj šibenski (1932.). Uz to bio je utemeljitelj i voditelj Knjižnice „Pavlinović“ (1916.) i Gradskog muzeja kralja Tomislava (1925.). Njegova istraživanja i zapažanja o šibenskoj kulturnoj baštini zabilježena su u mnogo publikacija i rukopisa u kojima je studiozno opisivao spomenike, pejzaž, ljude i posebnosti Šibenika i okolice. U raznim novinama i časopisima objavio je brojne članke i rasprave u kojima su Šibenik i njegova okolica u sadašnjosti i prošlosti glavna tema. Bio je dobrotvor i donator – veliki novčani iznos ostavio je za uzdržavanje šibenskih siromaha, a knjige religioznog sadržaja oporučno je ostavio Samostanu sv. Luce.

Don Krsto Stošić umro je 25. siječnja 1944. godine u Tisnom kamo se sklonio nakon razornog savezničkog bombardiranja Šibenika 13. prosinca 1943. godine. Posljednje dane proživio je u kući Stipe Crvelina p. Mate gdje ga je zadesio srčani udar nakon kojega je preminuo. Pokopan je u svećeničkoj grobnici u Tisnom. Njegovi su posmrtni ostaci preneseni 20. kolovoza 1948. u obiteljsku grobnicu na groblju sv. Ane u Šibeniku.

Zdenka Bilušić

*Životopis je skraćena verzija opširnijeg životopisa autora fra Stanka Bačića.