Moji podaci

Svako korištenje portala Hrvatska kulturna baština podliježe niže navedenim uvjetima.

Autorska i srodna prava

Sva prava nad svim objavljenim sadržajima na portalu „Hrvatska kulturna baština“, koji uključuju, no nisu ograničeni na slike, tekstove i softver, pridržava Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07), kao vlastita intelektualna tvorevina, zaštićena je i baza podataka s obzirom na izbor i raspored sadržaja na portalu.

Uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštivanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.
Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.
Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.


Točnost i pouzdanost podataka

Ministarstvo kulture i medija će uložiti razuman napor kako bi se na navedenom portalu našli provjereni i točni podaci, ali ne može biti odgovorno za njihovu točnost i potpunost. Svi korisnici koji pristupaju portalu „Hrvatska kulturna baština“ koriste njegov sadržaj na vlastitu odgovornost. Ministarstvo kulture i medija neće biti odgovorno ni za kakve izravne, slučajne, posljedične, neizravne ili kaznene štete koje su nastale iz pristupa, korištenja ili nemogućnosti korištenja portala eKultura ili zbog bilo koje greške ili nepotpunosti u njenom sadržaju.
Ovaj portal sadrži informacije treće strane i veze do drugih mrežnih stranica nad kojima Ministarstvo kulture i medija nema kontrolu. Ministarstvo kulture i medija nije odgovorno za točnost ili bilo koji drugi aspekt takvih informacija i ne preuzima nikakvu odgovornost za takve informacije. Ministarstvo kulture i medija zadržava pravo izmjene sadržaja ovog portala na bilo koji način, u bilo kojem trenutku i iz bilo kojeg razloga i neće biti odgovorno ni za kakve moguće posljedice proizašle iz takvih promjena.

Zaštita privatnosti

Ministarstvo kulture i medija poštuje privatnost posjetitelja portala eKultura i prikupljat će samo osobne podatke kao što su ime, adresa, telefonski broj ili e-mail adresa korisnika kada ih oni dobrovoljno dostave. Ti podaci bit će korišteni isključivo kako bi se udovoljilo pojedinačnim zahtjevima za informacijama te kako bi se na temelju njih, boljim razumijevanjem potreba korisnika, unaprijedili sadržaji i usluge portala eKultura. Ti podaci neće biti prodavani niti korišteni, niti će biti prenošeni trećoj strani bez pristanka korisnika. Svaka promjena u politici privatnosti bit će objavljena na ovom portalu.

Zatvori
API: uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštovanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.

Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.

Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.

Zatvori
Pretražite portal

Konzervatorska djelatnost

Don Krsto Stošić uz svoja brojna zaduženja kao kulturnog povjesničara i društveno angažiranog kulturnog djelatnika i teologa, postaje povjerenikom za Šibenik Konservatorskog ureda 1925. godine. Njegovo je imenovanje, kao i imenovanje drugih povjerenika, bilo posljedica provođenja u djelo radne verzije, tada još neizglasanog Zakona o starinama. Imenovanjem lokalnih konzervatorskih povjerenika za pojedine gradove i regije u Dalmaciji koji su trebali skrbiti o baštini na terenu bilo je od ključne važnosti za funkcioniranje sustava zaštite spomenika kakav su zamislili i provodili u praksi don Frane Bulić i Ljubo Karaman. Prema praksi preuzetoj od nekadašnjeg austrijskog Središnjeg povjerenstva za zaštitu spomenika (Zentralkommission für Denkmalpflege) postavljali su se na period od pet godina, ali im se status prema potrebi često prolongirao. Tako je to bilo i s don Krstom Stošićem.

Opunomoćenje Konservatorskog ureda za Dalmaciju

Rješenje o njegovu imenovanju 24. rujna 1925. ovlašćuje don Krstu Stošića da „do zakonskog uređenja čuvanja starina zastupa ovaj ured u pitanjima, koja se tiču čuvanja starina i spomenika u Šibeniku i okolici“. Čestitku „na odlikovanju“ od 23. listopada 1925. godine Stošiću je uputio šibenski biskup fra Jerolim Mileta,  a u njoj se ističe njegov mjesni patriotizam. Mileta kao Stošićevu glavnu zadaću navodi „promicanje interesa za očuvanje kulturnih spomenika ovoga grada i biskupije.

Među prvim uputama koje donosi kao konzervatorski povjerenik za šibenske spomenike jest ona koja se odnosi na čuvanje spomen-ploča na talijanskom jeziku posvećenih Nikoli Tommaseu, Robertu Visianiju i Jurju Dalmatincu na njihovim rodnim kućama u Šibeniku postavljenih u doba autonomaške vlasti. U svrhu izrade Pravilnika za čuvanje historijsko-umjetničkih građevina grada Šibenika načinio je Popis zgrada, utvrda, zidina, crkava i kapelica koji treba da se uščuvaju radi svoje historične vrijednosti.

Jedna od prvih preporuka je ona od 10. studenog 1925. godine koja se odnosila na vraćanje grba venecijanskog generalnog providura Antonija Bernarda (providur 1656. – 1660.) na šibensku tvrđavu sv. Ivana, nakon što je grb otpao s mjesta na kojemu se nalazio – na sjevernoj strani njezinih zidina.

Kad je riječ o Stošićevu konzervatorskom radu na zaštiti šibenskih tvrđava, osobito je zanimljiv njegov pokušaj spašavanja reljefa s prikazom mletačkog lava koji se nalazio na ulazu u tvrđavu sv. Nikole, a bio je uništen pred Božić 1925. godine. Bilo je to razdoblje u povijesti Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca kada su zbog političkih razloga u gradovima diljem Dalmacije uklanjani mletački lavovi kao simboli nekadašnje mletačke vlasti. Sačuvan je tablični popis s deset mletačkih lavova na području općine Šibenik iz 1933. godine, a koji je općinsko Upraviteljstvo pripremilo upravo da bi ih se pokušalo zaštititi.

Glavni ulaz u tvrđavu sv. Nikole

Stošić se brinuo i za šibenske gradske palače te je odmah po stupanju na dužnost konzervatorskog povjerenika reagirao na rušenje i devastaciju palače obitelji Orsini, nasljednika Jurja Dalmatinca, smještenoj u jednoj od najstarijih ulica u gradu – Camerinu (danas Ulica Jurja Dalmatinca). Tražio je da se sačuva njezin pročelni zid na kojem nalazio portal i grb obitelji Orsini (Ursini). Godine 1927. Stošić se kao konzervatorski povjerenik suprotstavio rušenju kasnorenesansnog pročelja palače obitelji Zavorović, a 1935. zalaže se za zaštitu palače Foscolo iz sredine 15. stoljeća, u kojoj je smješten franjevački Samostan sv. Lovre.

 „Svako malo vremena nešto nam lijepa iščezne, pragovi s natpisima, stari stup, plemićki grb, zidovi kameni žbukom zamazani, prozori u starom stilu itd. a bez ikakve potrebe. Privatni, građevinski poduzetnici a osobito gradsko Poglavarstvo ne paze i sve propuštaju bogzna radi kakvih razloga. Stoga molim, da na koji način posredujete i stanete na kraj barbarstvu.“

Stošić je kao konzervatorski povjerenik skrbio i o zaštiti šibenskih crkava, osobito o katedrali i Novoj crkvi te za crkvicu sv. Ante Opata (Pustinjaka) smještenu u pećini u Kanalu sv. Ante. U rujnu 1929. godine Vojna komanda u Šibeniku bez dozvole šibenskog Biskupskog ordinarijata odobrila je vojsci rušenje njezina vanjskog zida i izradu novog, betonskog, kako bi napravili stražarnicu za smještaj vojnika. Još 1936. godine u Stošićevu Popisu spominje se kao crkva. Pretpostavlja se da je uskoro postala vojna baterija.

Pogled na pećinu i crkvu sv. Ante Opata

Braneći crkvenu funkciju špilje sv. Ante davne 1927. zapisao je don Krsto Stošić: „Nije nam časno, da ovakva idilična pozicija i starinska pećina kapelica stoji barbarski zapuštena. Ta svaki stranac pogledat će razočaran u onaj kraj. Treba se maknuti. Pustinjak sv. Antun je dugo čekao zbog naše nemarnosti. To ćuti svaki razumniji građanin, kao i svi ribari i brodari, koji kanalom prolaze. Svatko je za to, da se onaj kraj uredi. Svatko će dati svoj doprinos. Uredimo pristan, putić i kapelu s novim svečevim kipom. Učinimo zaklonište pod potkapijom, nasadimo bore i čemprese vazda zelene. Tada ćemo opet imati jedan zamak, gdje ćemo biti bliži moru, brdu i nebu, prirodi i Bogu.“

U arhivu Muzeja grada Šibenika, fondu Krste Stošića, sačuvan je i dokument od 13. ožujka 1934. posvećen problemu tadašnjeg izvoza šibenske umjetničke baštine u Italiju. Stošić na to upozorava glavnog konzervatora Ljubu Karamana i ujedno traži pomoć kod tadašnje uprave Galerije umjetnina Primorske Banovine u Splitu da se spriječi talijanskog konzula u Šibeniku koje je tada otkupljivao slike. Čini se da se vlast, nažalost, nije ništa poduzela u vezi s tim. Stošić je tada uočio kako se ikone pojavljuju u privatnim zbirkama umjetnina na području Dalmacije, ali i u Italiji.

Marina Lambaša