Moji podaci

Svako korištenje portala Hrvatska kulturna baština podliježe niže navedenim uvjetima.

Autorska i srodna prava

Sva prava nad svim objavljenim sadržajima na portalu „Hrvatska kulturna baština“, koji uključuju, no nisu ograničeni na slike, tekstove i softver, pridržava Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07), kao vlastita intelektualna tvorevina, zaštićena je i baza podataka s obzirom na izbor i raspored sadržaja na portalu.

Uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštivanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.
Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.
Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.


Točnost i pouzdanost podataka

Ministarstvo kulture i medija će uložiti razuman napor kako bi se na navedenom portalu našli provjereni i točni podaci, ali ne može biti odgovorno za njihovu točnost i potpunost. Svi korisnici koji pristupaju portalu „Hrvatska kulturna baština“ koriste njegov sadržaj na vlastitu odgovornost. Ministarstvo kulture i medija neće biti odgovorno ni za kakve izravne, slučajne, posljedične, neizravne ili kaznene štete koje su nastale iz pristupa, korištenja ili nemogućnosti korištenja portala eKultura ili zbog bilo koje greške ili nepotpunosti u njenom sadržaju.
Ovaj portal sadrži informacije treće strane i veze do drugih mrežnih stranica nad kojima Ministarstvo kulture i medija nema kontrolu. Ministarstvo kulture i medija nije odgovorno za točnost ili bilo koji drugi aspekt takvih informacija i ne preuzima nikakvu odgovornost za takve informacije. Ministarstvo kulture i medija zadržava pravo izmjene sadržaja ovog portala na bilo koji način, u bilo kojem trenutku i iz bilo kojeg razloga i neće biti odgovorno ni za kakve moguće posljedice proizašle iz takvih promjena.

Zaštita privatnosti

Ministarstvo kulture i medija poštuje privatnost posjetitelja portala eKultura i prikupljat će samo osobne podatke kao što su ime, adresa, telefonski broj ili e-mail adresa korisnika kada ih oni dobrovoljno dostave. Ti podaci bit će korišteni isključivo kako bi se udovoljilo pojedinačnim zahtjevima za informacijama te kako bi se na temelju njih, boljim razumijevanjem potreba korisnika, unaprijedili sadržaji i usluge portala eKultura. Ti podaci neće biti prodavani niti korišteni, niti će biti prenošeni trećoj strani bez pristanka korisnika. Svaka promjena u politici privatnosti bit će objavljena na ovom portalu.

Zatvori
API: uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštovanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.

Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.

Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.

Zatvori
Pretražite portal

Klub hrvatskih arhitekta

Zrinjski trg na razgledinici iz 1904. godine

Viktor Kovačić je svojom „akcijom“ oko natječaja za uređenja Trga Franje Josipa (danas Trg kralja Tomislava) izazvao revolt svojih kolega arhitekata, osobito Stjepana Podhorskog  i Vjekoslava Bastla koji su netom prije zaključivanja natječaja, po Kovačićevom nagovoru, povukli svoje radove. No, s druge strane ovaj je događaj inicirao ideju osnivanja „Kluba hrvatskih arhitekta“. Naime, 2. svibnja 1905. godine Kovačić, Bastl i Podhorsky sastali su se u atelijeru Podhorskog na Zrinjskom trgu 15, davši riječ da ubuduće neće raditi jedan protiv drugog te da će po pitanju arhitektonskih prilika u buduće zajednički nastupati, braneći svoj ugled, „a primicati arhitekturu kao umjetnost u Hrvatskoj“.

Stjepan Podhorsky, Dnevnik o ustroju Kluba hrvatskih arhitekta, 1905. – 1906.

Odobrenje vladina ureda za početak rada „Kluba hrvatskih arhitekta“ (KHA) uslijedilo je 14. travnja 1906., čime je Klub mogao započeti i sa službenim djelovanjem. Tim povodom od Kovačića je zatraženo da dizajnira pravila, pristupne iskaznice i memorandum Kluba. Glavna skupština Kluba održana je 7. kolovoza 1906. godine. Na sjednici su bili prisutni Vjekoslav Bastl, Ćiril Metod Iveković, Viktor Kovačić, Stjepan Podhorsky i Edo Schön.

Broj članova KHA bio je nevelik i tijekom vremena je znatno varirao. Jezgru kluba činili su Podhorsky, Bastl, Kovačić, Schön i Iveković, a ubrzo su im se pridružili Hugo Ehrlich i Dioniz Sunko. Kratkotrajni su članovi i arhitekti Rudolf  Lubynski (1908.) i Svetomir Šimunec (1911.).

Pravila Kluba hrvatskih arhitekta, 1906.

Od samoga početka KHA je isticao tri temeljna načela svoga djelovanja: obranu staleške časti, promicanje arhitekture „kao specijalne grane umjetnosti“ i edukaciju. Klub se osobito žestoko suprotstavio interesima građevinskog lobija, zalažući se za prava samostalnih arhitekata. Jedan od važnih ciljeva koje si je postavio KHA bila je i skrb o povijesnoj i kulturnoj baštini. Najznačajniji pomak Klub je načinio na području arhitektonskih natječaja. Od 1906. do 1914. godine članovi Kluba prisutni su pri svim važnijim natječajima. U tom razdoblju članovi KHA ostvarili su na natječajima osam prvih nagrada, deset drugih nagrada, pet trećih nagrada i četiri otkupa. No, KHA neće biti samo pasivan sudionik natječaja, već i njihov aktivan kreator. Do 1908. godine KHA se uspio društveno etablirati postavši glavnim protagonistom mnogih događanja koja će prekoračiti odrednice uobičajenih arhitektonskih zbivanja i dobiti širi društveno-kulturni značaj.

Pristupnica KHA arhitekta Svetomira Šimuneca, 1911.