Moji podaci

Svako korištenje portala Hrvatska kulturna baština podliježe niže navedenim uvjetima.

Autorska i srodna prava

Sva prava nad svim objavljenim sadržajima na portalu „Hrvatska kulturna baština“, koji uključuju, no nisu ograničeni na slike, tekstove i softver, pridržava Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07), kao vlastita intelektualna tvorevina, zaštićena je i baza podataka s obzirom na izbor i raspored sadržaja na portalu.

Uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštivanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.
Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.
Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.


Točnost i pouzdanost podataka

Ministarstvo kulture i medija će uložiti razuman napor kako bi se na navedenom portalu našli provjereni i točni podaci, ali ne može biti odgovorno za njihovu točnost i potpunost. Svi korisnici koji pristupaju portalu „Hrvatska kulturna baština“ koriste njegov sadržaj na vlastitu odgovornost. Ministarstvo kulture i medija neće biti odgovorno ni za kakve izravne, slučajne, posljedične, neizravne ili kaznene štete koje su nastale iz pristupa, korištenja ili nemogućnosti korištenja portala eKultura ili zbog bilo koje greške ili nepotpunosti u njenom sadržaju.
Ovaj portal sadrži informacije treće strane i veze do drugih mrežnih stranica nad kojima Ministarstvo kulture i medija nema kontrolu. Ministarstvo kulture i medija nije odgovorno za točnost ili bilo koji drugi aspekt takvih informacija i ne preuzima nikakvu odgovornost za takve informacije. Ministarstvo kulture i medija zadržava pravo izmjene sadržaja ovog portala na bilo koji način, u bilo kojem trenutku i iz bilo kojeg razloga i neće biti odgovorno ni za kakve moguće posljedice proizašle iz takvih promjena.

Zaštita privatnosti

Ministarstvo kulture i medija poštuje privatnost posjetitelja portala eKultura i prikupljat će samo osobne podatke kao što su ime, adresa, telefonski broj ili e-mail adresa korisnika kada ih oni dobrovoljno dostave. Ti podaci bit će korišteni isključivo kako bi se udovoljilo pojedinačnim zahtjevima za informacijama te kako bi se na temelju njih, boljim razumijevanjem potreba korisnika, unaprijedili sadržaji i usluge portala eKultura. Ti podaci neće biti prodavani niti korišteni, niti će biti prenošeni trećoj strani bez pristanka korisnika. Svaka promjena u politici privatnosti bit će objavljena na ovom portalu.

Zatvori
API: uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštovanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.

Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.

Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.

Zatvori
Pretražite portal

Don Krsto Stošić – čuvar šibenske baštine

Podijelite na

FacebookLinkedInTwitterWhatsAppEmail
Don Krsto Stošić (1884. – 1944.)

Don Krsto Stošić bio je neumoran istraživač šibenske prošlosti koji je svojim dugogodišnjim radom izvukao na svjetlo dana brojne događaje, običaje i aktere iz povijesti Šibenika. Njegov je interes obuhvaćao sva povijesna razdoblja Šibenika te gotovo svaki aspekt lokalne šibenske kulture. Stoga je don Krsto razvio vrlo široku djelatnost prikupljanja i čuvanja dokumenata i predmeta vezanih uz prošlost Šibenika. Njegov rad na očuvanju i podizanju javne svijesti o šibenskoj baštini mnogostruk je i obuhvaća brojne članke, separate i knjige kao i brojnu neobjavljenu rukopisnu građu, suradnju s konzervatorima, rad u školama i dr.

Svojim je svestranim zalaganjem obogatio kulturni život grada u prvoj polovici 20. stoljeća, osobito između dva svjetska rata, a predanim istraživačkim, publicističkim i izdavačkim djelovanjem pripravio je put mnogim znanstvenicima i zaljubljenicima u šibensku prošlost.

Značaj njegova predanog rada na zaštiti, očuvanju i istraživanju šibenske kulturne baštine najbolje opisuju riječi Nevenke Bezić Božanić:

„Mnoga naša primorska mjesta imala su u prošlosti ljude raznih životnih opredjeljenja, ali koji su duboko ukorijenjeni u rodnu grudu, gajili su i čuvali ono što im namriješe preci. Jedna takva osoba u Šibeniku bio je don Krsto Stošić (1884. – 1944.)… Golem je njegov prinos u vremenu kad je o povijesnoj baštini vodio brigu tek mali broj ljudi, više uz pomoć osobnog entuzijazma negoli zanimanja državnih vlasti. Jer, bez Stošićeve ljubavi prema rodnome gradu i njegovoj prošlosti, bili bismo danas osiromašeni za mnoge spoznaje o Šibeniku i njegovoj okolici, muzejskim predmetima, knjigama i arhivskim vrelima.“