Moji podaci

Svako korištenje portala Hrvatska kulturna baština podliježe niže navedenim uvjetima.

Autorska i srodna prava

Sva prava nad svim objavljenim sadržajima na portalu „Hrvatska kulturna baština“, koji uključuju, no nisu ograničeni na slike, tekstove i softver, pridržava Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07), kao vlastita intelektualna tvorevina, zaštićena je i baza podataka s obzirom na izbor i raspored sadržaja na portalu.

Uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštivanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.
Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.
Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.


Točnost i pouzdanost podataka

Ministarstvo kulture i medija će uložiti razuman napor kako bi se na navedenom portalu našli provjereni i točni podaci, ali ne može biti odgovorno za njihovu točnost i potpunost. Svi korisnici koji pristupaju portalu „Hrvatska kulturna baština“ koriste njegov sadržaj na vlastitu odgovornost. Ministarstvo kulture i medija neće biti odgovorno ni za kakve izravne, slučajne, posljedične, neizravne ili kaznene štete koje su nastale iz pristupa, korištenja ili nemogućnosti korištenja portala eKultura ili zbog bilo koje greške ili nepotpunosti u njenom sadržaju.
Ovaj portal sadrži informacije treće strane i veze do drugih mrežnih stranica nad kojima Ministarstvo kulture i medija nema kontrolu. Ministarstvo kulture i medija nije odgovorno za točnost ili bilo koji drugi aspekt takvih informacija i ne preuzima nikakvu odgovornost za takve informacije. Ministarstvo kulture i medija zadržava pravo izmjene sadržaja ovog portala na bilo koji način, u bilo kojem trenutku i iz bilo kojeg razloga i neće biti odgovorno ni za kakve moguće posljedice proizašle iz takvih promjena.

Zaštita privatnosti

Ministarstvo kulture i medija poštuje privatnost posjetitelja portala eKultura i prikupljat će samo osobne podatke kao što su ime, adresa, telefonski broj ili e-mail adresa korisnika kada ih oni dobrovoljno dostave. Ti podaci bit će korišteni isključivo kako bi se udovoljilo pojedinačnim zahtjevima za informacijama te kako bi se na temelju njih, boljim razumijevanjem potreba korisnika, unaprijedili sadržaji i usluge portala eKultura. Ti podaci neće biti prodavani niti korišteni, niti će biti prenošeni trećoj strani bez pristanka korisnika. Svaka promjena u politici privatnosti bit će objavljena na ovom portalu.

Zatvori
API: uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštovanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.

Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.

Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.

Zatvori
Pretražite portal
Zbirka Fototeke kulturne baštine Ministarstva kulture i medija – Karlovačka županija
Zbirka Fototeke kulturne baštine Ministarstva kulture i medija – Karlovačka županija
Uvid u bogatstvo kulturne baštine Karlovačke županije daje nam preko 2 800 uglavnom crno-bijelih fotografija iz Zbirke fotografske dokumentacije Ministarstva kulture i medija. Omiljeni su motivi konzervatorske fotografije na području Karlovačke županije stari plemićki gradovi, poput starog grada Ozlja, Ribnika, Brloga, Tounja, Cetina, Ogulina, Barilovića, Modruša, Novigrada na Dobri, Drežnika i Slunja. Fotografije nam pružaju uvid u njihov izgled i stanje u prošlosti, uočavamo oštećenja nastala protokom vremena i neodržavanjem te ratnim razaranjima, a možemo pratiti i njihovu konzervatorsku obnovu, vrlo opsežno fotografski dokumentiranu. U Zbirci je uz stare gradove, jednako važna i zastupljena tradicijska baština ove županije. Fotografije tradicijskih građevina, inventara, nošnji i umijeća dokumenti su jednog nestalog vremena i društva te su nam, kao takve, još dragocjenije. Manji dio fotografija odnosi se na razdoblje do i neposredno nakon 2. svj. rata i od njih možemo izdvojiti fotografije drvenih kapela u Mrežnici, Modrušu, Banskom Kovačevcu i Goljaku Draganićkom, od kojih je samo zadnja, posvećena sv. Trojstvu, i danas očuvana. Najveći dio fotografija tradicijske baštine snimljen je prilikom provođenja etnoloških konzervatorskih evidencija područja, učestalih od 60-ih godina 20. stoljeća, među kojima se posebice ističe akcija iz 1983. godine kada je obrađeno i fotografski dokumentirano šire ozaljsko područje. Brojne su fotografije tradicijskih i gospodarskih građevina u Rastokama, a također izdvajamo fotografije iz Trga kod Ozlja na kojima najpoznatija trška pletilja Regina Paljunac prikazuje tradicijsko umijeće pletenja jalbe, umijeće koje je 2009. godine proglašeno nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske. Među fotografijama sakralnih građevina i inventara brojnošću se ističu fotografije samostana i crkve Blažene Djevice Marije i crkvenog inventara u Sveticama te fotografije inventara i župne crkve sv. Petra u Svetom Petru Mrežničkom. Najstarije fotografije u Zbirci dvije su fotografije Josefa Löwya nastale 1872. godine: znalački koncipiran panoramski prikaz Ogulina (s koscima u prvom planu desno) i klanac rijeke Tounjčice. Fotografije su nastale neposredno prije trasiranja željezničke pruge tim područjem u sklopu izgradnje željezničke pruge između Karlovca i Rijeke. Nešto su kasnijeg nastanka tri fotografije Hinka Krapeka iz 1888. godine, dok najnovije fotografije u Zbirci dokumentiraju ratna razaranja baštine u Domovinskom ratu početkom 90-ih godina 20. stoljeća. Na kraju, moramo posebno spomenuti Ninu Vranića, dugogodišnjeg fotografa Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Zagrebu, najzastupljenijeg autora u Zbirci. Njegove 1492 baštinske fotografije s područja Karlovačke županije čine više od polovice ukupnog fotografskog fonda ove Zbirke.

Institucija
Ministarstvo kulture i medija
Datum objave
2024-04-02
Uvjeti korištenja
Javno dobro

Podijelite na

FacebookLinkedInTwitterWhatsAppEmail