Moji podaci

Svako korištenje portala Hrvatska kulturna baština podliježe niže navedenim uvjetima.

Autorska i srodna prava

Sva prava nad svim objavljenim sadržajima na portalu „Hrvatska kulturna baština“, koji uključuju, no nisu ograničeni na slike, tekstove i softver, pridržava Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07), kao vlastita intelektualna tvorevina, zaštićena je i baza podataka s obzirom na izbor i raspored sadržaja na portalu.

Uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštivanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.
Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.
Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.


Točnost i pouzdanost podataka

Ministarstvo kulture i medija će uložiti razuman napor kako bi se na navedenom portalu našli provjereni i točni podaci, ali ne može biti odgovorno za njihovu točnost i potpunost. Svi korisnici koji pristupaju portalu „Hrvatska kulturna baština“ koriste njegov sadržaj na vlastitu odgovornost. Ministarstvo kulture i medija neće biti odgovorno ni za kakve izravne, slučajne, posljedične, neizravne ili kaznene štete koje su nastale iz pristupa, korištenja ili nemogućnosti korištenja portala eKultura ili zbog bilo koje greške ili nepotpunosti u njenom sadržaju.
Ovaj portal sadrži informacije treće strane i veze do drugih mrežnih stranica nad kojima Ministarstvo kulture i medija nema kontrolu. Ministarstvo kulture i medija nije odgovorno za točnost ili bilo koji drugi aspekt takvih informacija i ne preuzima nikakvu odgovornost za takve informacije. Ministarstvo kulture i medija zadržava pravo izmjene sadržaja ovog portala na bilo koji način, u bilo kojem trenutku i iz bilo kojeg razloga i neće biti odgovorno ni za kakve moguće posljedice proizašle iz takvih promjena.

Zaštita privatnosti

Ministarstvo kulture i medija poštuje privatnost posjetitelja portala eKultura i prikupljat će samo osobne podatke kao što su ime, adresa, telefonski broj ili e-mail adresa korisnika kada ih oni dobrovoljno dostave. Ti podaci bit će korišteni isključivo kako bi se udovoljilo pojedinačnim zahtjevima za informacijama te kako bi se na temelju njih, boljim razumijevanjem potreba korisnika, unaprijedili sadržaji i usluge portala eKultura. Ti podaci neće biti prodavani niti korišteni, niti će biti prenošeni trećoj strani bez pristanka korisnika. Svaka promjena u politici privatnosti bit će objavljena na ovom portalu.

Zatvori
API: uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštovanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.

Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.

Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.

Zatvori
Pretražite portal

Građevinska dokumentacija u Državnom arhivu u Varaždinu

Građevinska dokumentacija, nacrti, projekti, lokacijske, građevinske i uporabne dozvole predstavljaju specifičnu vrstu arhivskog gradiva koje se čuva u Državnom arhivu u Varaždinu. U pojedinim fondovima mogu se naći iznimni primjeri ovve vrste gradiva. Naime, izdavanje građevinske dozvole s pripadajućim nacrtima za privatne građevine odvijalo se unutar mjesne samouprave. Namjera, a ni objektivne mogućnosti ove izložbe, nije bila sustavno prikazati i obuhvatiti cjelokupnu problematiku građenja i zakonskih propisa jer bi to zahtjevalo puno širi kontekst i istraživanje, već smo htjelo prikazati samo jedan mali dio varaždinske gradnje u rasponu s kraja XIX. stoljeća do danas, a koje su popraćene zakonskim aktima o gradnji. Drug cilj ove izložbe je prikazati javnosti način izrade nacrta i umjetničku dušu izrađivača nacrta i planova pojedinih građevina, koja je danas pretvorena u automatsku izradu putem informatičkih tehnologija.

Izbor dokumenata za ovu izložbu ograničili smo na grad Varaždin. Izbor kataloških jedinica smo izvršili imajući za cilj i atraktivni izgled nacrta, a i onih nacrta koji su popraćeni zakonskim aktima o gradnji. Nažalost, veliki dio je ostao unutar arhivskih spremišta, ali se nadamo da se vremenom biti i oni predstavljeni javnosti. Nastojali smo raspoloživim arhivskim gradivom ove vrsti isključivo iz našega fundusa prikazati i javne i pojedine jednostavne građanske objekte stambene i gospodarske prirode, koji su zajednički stvarali i stvaraju posebnu urbanu cjelinu grada Varaždina. U izložbi će se naći i radovi poznatih varaždinskih zidarskih i tesarskih majstora graditelja i arhitekata od kraja 19. stoljeća do danas. Dok je građevinska dokumentacija za razdoblje prije druge polovice 19. stoljeća relativno slabo sačuvana, druga polovica 19. stoljeća pa sve do naših dana vrlo je dobro očuvana te predstavlja jedan od najrelevantnijih izvora razvoja modernoga Varaždina. Početak dvadesetog stoljeća svojim radovima i stilovima gradnje, razvoj gradnje u Varaždinu obilježavaju ponajviše arhitekti i graditelji Valent Morandini, autor većeg broja vrlo lijepih zgrada, arhitekt i graditelj Josip Ribić, te T. Venchiarutti. Sredinu i kraj dvadesetog stoljeća obilježava pojava više projektnih kuća, koje nude svoje usluge za projektiranje i izradu nacrta građevina, kao npr. Goldoni, Bartolić, CONING d. d., ARHIA d. o. o., BRAKUS d. o. o. itd. Stil njihovoga projektiranjauglavnom ovisi od subjektivnih želja investitora. No, uglavnom se poštuju i propisi vezani uz gradnju.

Dogradnja vinogradske kuće visokoblagorodne gosp. M. pl. Mattachich, Mali Vrh br. 61, arhitekt i graditelj Valent Morandini. DAVŽ, GPV, Građevni odjel, 11778-1910.

Naime, izdavanje građevinske dozvole s pripadajućim nacrtima za privatne građevine odvijalo se unutar mjesne samouprave. Lokalna uprava je bila nadležna za izdavanje građevinskih dozvola za pojedine građevine u svakom razdoblju, pri tome poštivajući zakone i propise donesene na razini državne uprave. U Državnom arhivu u Varaždinu postoji više fondova u kojima se nalaze građevinske dozvole i građevinska dokumentacija. Svi izložbeni primjerci su isključivo iz našega fundusa, a oni su izabrani iz slijedećih fondova: Poglavarstvo slobodnog i kraljevskoga grada Varaždina 1209. – 1918. ; Gradsko poglavarstvo Varaždin 1850. – 1918.; Kotarska oblast (Sresko načelstvo) Varaždin 1918. – 1941.; Gradsko poglavarstvo Varaždin 1918. – 1941.; Gradsko poglavarstvo Varaždin 1941. – 1945.; Narodni odbor kotara Varaždin 1945. – 1963.; Narodni odbor grada Varaždin 1945. – 1955.; Narodni odbor općine Varaždin 1955. – 1963.; Skupština općine Varaždin 1963. – 1993.; Ured Državne uprave u varaždinskoj županiji 1993. – 2007.

Nacrt vrhu sagraditi se imajuće kuće na čošku Južno grabište i Anina ulica na zemljištu gosp. Josipa Ribića u Varaždinu. DAVŽ, GPV, Građevni odjel, 7. ožujka 1912.